Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wsparcie uzyskane w ramach tarczy antykryzysowej

19 maja 2021 | Rachunkowość | Edyta Kalińska

W związku z Covid-19 i związanymi z nią ograniczeniami polski rząd wprowadził szereg instrumentów pomocowych, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę i zapobieżenie kryzysowi gospodarczemu. Uzyskane środki muszą zostać właściwie rozliczone.

 

Firmy bardzo chętnie korzystały ze środków pomocowych wypłacanych w ramach kolejnych Tarcz antykryzysowych, aby móc kontynuować swoją działalność.

Ze względu na to, że nie można było przewidzieć, jak długo będziemy zmagać się z pandemią COVID-19 i jaki będzie jej ostateczny wpływ na branże i całą gospodarkę, przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców były wprowadzane szybko, ulegały częstym zmianom i nie zawsze były precyzyjne.

Formy pomocy

Przedsiębiorcy w ramach Tarcz antykryzysowych mogą korzystać z następujących form pomocy osłonowej przed skutkami pandemii:

- świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe,

- bezzwrotne dotacje,

- mikropożyczki w kwocie 5000 zł,

- zwolnienie ze składek ZUS,

- dopłaty do wynagrodzeń,

- pożyczki wypłacane z Polskiego Funduszu Rozwoju (dalej: PFR).

UWAGA!

W programach pomocowych zwykle wskazane jest, w jakich sytuacjach subwencje finansowe podlegają zwrotowi a w jakich są pomocą bezzwrotną.

Programy wskazują również, jakie wydatki mogą być pokrywane z przekazanych środków oraz w wielu przypadkach określają, czy świadczenie pomocowe jest zwolnione z opodatkowania. Jednak z uwagi na szeroki wachlarz świadczeń podmioty korzystające z pomocy mogą mieć wątpliwości, jak należy wykazać otrzymaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11965

Wydanie: 11965

Spis treści

Drobne (6+2)

Nieprzypisane

Zamów abonament